Tradicionalne poljoprivredne metode dugo su se oslanjale na neodržive pristupe koji štete našoj životnoj sredini i dovode do osiromašenog kvaliteta zemljišta tokom vremena. Međutim, poljoprivredne tehnike se menjaju sa regenerativnom poljoprivredom koja ima za cilj davanje prioriteta zdravlju zemljišta uz očuvanje njegovog prirodnog ekosistema.
Jedna primarna prednost regenerativne poljoprivrede je njen fokus na poboljšanje zdravlja zemljišta kroz ekološki prihvatljive tehnike kao što su plodoreda ili smanjena obrada koja povećava organsku materiju u zemlji; esencijalna komponenta za obezbeđivanje rasta biljaka uz zaštitu od opasnosti od erozije.
Dodatno, regenerativna poljoprivreda štiti biodiverzitet omogućavajući farmerima da stvore odgovarajuće stanište za korisne insekte, ptice i druge divlje životinje. Biodiverzitet se može dodatno poboljšati odabirom pokrovnih useva koji promovišu izvore snabdevanja hranom dok ometaju štetočine; čime se minimiziraju šanse za otpornost na štetočine koje bi kasnije mogle dovesti do značajnijih problema.
Kao društvo koje se bavi očuvanjem zdravlja naših planeta u godinama koje dolaze; moramo usvojiti regenerativnu poljoprivredu kao alternativni pristup u odnosu na tradicionalne metode poljoprivrede. Ne samo da podržava lokalnu proizvodnju hrane, već i sprečava štetne efekte hemijskih intervencija koje predstavljaju pretnju ne samo u našem okruženju već i po ljudsko zdravlje.
„Obnavljanje degradiranih pejzaža jedan je od najhitnijih zadataka čovečanstva ako želimo da nastavimo da se hranimo i oblačimo dok održavamo milijarde drugih života na ovoj planeti." - Tim Flanneri
Regenerativna poljoprivreda podržava zdraviji kvalitet vode kroz održivo poboljšanje ekosistema. Smanjena obrada zemljišta promoviše zdravlje zemljišta koje mu pomaže da bolje apsorbuje vodu—što znači da dolazi do manjeg oticanja i erozije, poboljšavajući zaštitu lokalnih vodenih ekosistema od oticanja hranljivih materija i pesticida iz poljoprivrednih aktivnosti.
Regenerativna poljoprivreda predvodi put u preoblikovanju naših poljoprivrednih praksi ka održivijoj budućnosti. Dajući prioritet zdravlju zemljišta i biodiverzitetu, ovaj metod uzgoja pomaže u smanjenju ulaznih troškova uz proizvodnju hranljive hrane koja je bolja za sve uključene - od farmera do potrošača. Sa svojim potencijalnim uticajem na profitabilnost, ovaj pristup predstavlja obećavajući pravac za male farme koje žele da izgrade otpornije poslovanje tokom vremena.