Vreme koje provodite na poslu, osim produktivno, treba da bude i bezbedno. Uprkos svim merama prevencije, požari se i dalje dešavaju u poslovnim prostorima i pored materijalne štete koju nanose, ugrožavaju živote zaposlenih. Kvarovi na elektroinstalacijama, preopterećenje električne mreže i neispravni uređaji su najčešći uzročnici požara.
Moderni protivpožarni alarmni sistemi postaju najbolji saradnici u situacijama kada je svaka sekunda bitna. Rana detekcija požara omogućava brzo reagovanje i sprečava nastanak dalje štete.
Nevidljivi čuvari i prvi glas uzbune
Protivpožarni alarmni sistemi su prisutni u svim prostorima: fabrikama, kancelarijama, javnim prostorima, gde obično ne obraćamo pažnju na njih dok nam njihovo „oglašavanje“ ne saopšti da nam je bezbednost ugrožena. Svoju funkciju protivpožarni alarmni sistemi ostvaruju preko kontrolne table. Ona prima signale svih detektora i obezbeđuje indikaciju trenutnog stanja koje prikazuje korisnicima. Može se podesiti da simulira alarm za potrebe protivpožarnih vežbi.
Takođe, danas gotovo svi protivpožarni alarmni sistemi automatski po detekciji opasnosti alarmiraju vatrogasnu brigadu. Srce protivpožarnih sistema su uređaji za detekciju. Postoji širok spektar ovih uređaja, ali ih sve možemo podeliti u nekoliko ključnih grupa: detektori toplote, detektori dima, detektori ugljen-monoksida, detektori sa više senzora i ručni pozivnici.
Koji sistemi postoje i kako funkcionišu?
Protivpožarni alarmni sistemi se mogu podeliti na tri glavna tipa: „Konvencionalni“, „Adresabilni“ i „Inteligentni sistemi“. Razmotrićemo svaki od njih.
- Konvencionalni protivpožarni alarmni sistemi rade po principu da se fizički kablovi koriste za međusobno povezivanje nekoliko pozivnih tačaka i detektora na glavnu kontrolnu jedinicu. Pozivne tačke i detektori su raspoređeni u „zone“ kako bi se pojednostavilo lociranje požara. Ovo je važno i za vatrogasnu brigadu i za opšte upravljanje prostorom. Svaka zona je označena na kontrolnoj tabli protivpožarnog alarma bilo indikatorskom lampicom, tekstualnim prikazom ili, u nekim slučajevima, oboje. Nakon detekcije opasnosti, alarm se oglašava.
- Adresabilni protivpožarni alarmni sistemi rade po istom principu kao i konvencionalni sistemi, osim što se svakom detektoru dodeljuje set „adresa“ i kontrolna tabla tada može tačno da odredi koji je detektor ili pozivna tačka pokrenula alarm.
Inteligencija povećava efikasnost
U prethodna dva sistema, „Konvencionalni sistem“ i „Adresabilni sistem“, detektori se ne smatraju „inteligentnim“ jer mogu da daju samo izlazne signale koji predstavljaju vrednost otkrivenih pojava. Kontrolnoj jedinici je prepušteno da odluči da li postoji požar, kvar, pred-alarm ili drugo.
Međutim, u sledećem tipu sistema, koji je inteligentni protivpožarni alarmni sistem, svaki detektor efektivno uključuje sopstveni računar koji procenjuje okruženje oko sebe i saopštava kontrolnoj tabli da li je došlo do požara, kvara ili je potrebno čišćenje glave detektora. Inteligentni protivpožarni alarmni sistemi su daleko složeniji i uključuju mnogo više objekata od konvencionalnih ili adresabilnih sistema. Njihova primarna svrha je da spreče pojavu lažnih uzbuna.